Στους ρυθμούς του Μύλου των Ξωτικών ζει και χτυπά η τοπική κοινωνία καθώς έχουν απομείνει λίγες ώρες μέχρι ο 6ος Μύλος να αποκαλύψει τα μυστικά του.

Οι εργασίες, που βρίσκονται στο τέλος τους, αποκαλύπτουν σιγά-σιγά τους Πειρατές, το Εργαστήρι Σοκολάτας, το Πειρατικό Express, το Ξωτικομαγειριό, τις πάμπολλες εκπλήξεις που ετοίμασε η ομάδα της e-trikala Α.Ε.
 
Το πρωί του Σαββάτου 25 Νοεμβρίου, ανοίγει τις πύλες τους στους επισκέπτες. Για έκτη χρονιά η πόλη των Τρικάλων υποδέχεται την Κυριακή 26 Νοεμβρίου, ημέρα των εγκαινίων, από τις 6.30 το απόγευμα, ένα 44ημερο ταξίδι στην αγάπη.

Info

Πρόγραμμα Μύλου Ξωτικών 2016

Σάββατο 26  Νοεμβρίου
12:00 Πειρατές εν Βράσει…παιχνιδιού
18:00 Παραμυθιού παράσταση  ¨΄Μπερδέματα¨
19:00 Twombone Ensemble live

Κυριακή 27 Νοεμβρίου
12:00 Παιδική χορωδία Μητροπολιτικού Ωδείου Λειβαδιάς
12:30 Τσιρκοδρώμενο με Ξυλοπόδαρους
18:30 Επίσημη Τελετή Έναρξης: Μια φαντασμαγορική τελετή από τον Άη Βασίλη και τα ξωτικά για υποδεχθούμε τους νέους επισκέπτες του Μύλου. –  Ο Δήμαρχος Τρικκαίων κ. Δημήτρης Παπαστεργίου κηρύσσει την έναρξη του Μύλου των Ξωτικών. Στην συνέχεια η αγαπημένη τραγουδίστρια Μαλού θα μας ταξιδέψει με την ερμηνεία της.

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου
18:00 Πειρατικές κατασκευές

Τρίτη 29 Νοεμβρίου
18:00 «Μεγάλοι  Ζωγράφοι Μικρά Παιδιά» Ζωγραφίζοντας με τον Πικάσο

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου
17:30 Magic Brothers show

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου
18:00 Πειρατές εν Βράσει…παιχνιδιού

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου
18:30 Magic show

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου
11:15 Μουσικά εργαστήρια Δήμου Λαγκαδά
12:00 Η  Minnie ο Mickey και η Peppa στο Μύλο των ξωτικών από τους Μικρούς Ήρωες
13:30 Πολιτιστικός Σύλλογος Μαλακοπής Θες/νίκης
14:00 ΚΑΠΗ Δήμου Νεάπολης Συκεών
17:00 Μορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος Μηχανιώνας
17:30 Σχολή χορού Μ.Βασιλοπούλου
18:15 Minnie-Mickey-Peppa Παιδικό Διαδραστικό πρόγραμμα
19:30 Barrice live

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου
11:30 Χορωδία Αντιδημαρχίας Κοινωνικής Πολιτικής Λάρισας
13:15 Εκπολιτιστικός Μορφωτικός Σύλλογος Κ.Γέφυρας Αγ.Γεώργιος
12:00 «Τα Μαγικά Χρωματιστά Μολύβια»  της Δ.Γκουτζολίκα,  Βιβλιοπαρουσίαση  με το καλλιτεχνικό εργαστήρι Καλικατζούρα
14:00 Σχολή χορού Danza Kuduro
16:00 Kαλλιτεχνικό εργαστήρι Καλικατζούρα
17:30 Πολιτιστικός Σύλλογος Γονιμιωτών Θεσσαλονίκης ΄΄Ο Άγιος Παντελεήμων΄΄

Τρίτη 6 Δεκεμβρίου
18:00 «Μεγάλοι Ζωγράφοι – Μικρά παιδιά»  Ζωγραφίζοντας με Β. Καντίνσκι

Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου
18:30 Magic Brothers Show

Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου
18:30 Εργαστήρι κατασκευών από τους Πειρατές

Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου
19:00 Zumba party

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου
12:00 4η Χριστουγεννιάτικη Χορωδιακή Συνάντηση στο Μύλο των Ξωτικών

Κυριακή 11 Δεκεμβρίου
12:00 4η Χορωδιακή συνάντηση στο μύλο των ξωτικών

Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου
18:30 Πειρατικές κατασκευές διαδραστικό εργαστήρι

Τρίτη 13 Δεκεμβρίου
18:00 Μεγάλοι ζωγράφοι-Μικρά παιδιά Ζωγραφίζοντας με τον Ζ.Σερά

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου
18:30 Magic show

Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου
19:00 O Βαγγέλης Κακουριώτης & ο ΜΙΚΕ, Live στην κεντρική σκηνή του Μύλου των Ξωτικών!

Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου
17:30 «Η χριστουγεννιάτικη επανάσταση των φρούτων & των λαχανικών» από το ΚΔΑΠ Φρούριο
18:30 Φιλανθρωπική εκδήλωση από την  ΦΛΟΓΑ

Σάββατο 17 Δεκεμβρίου
12:00 Δημοτικό Ωδείο Νεάπολης Συκεών – Λαϊκή παιδική & νεανική χορωδία των Χρωμάτων
12:30 Χορωδία 5ου Δημοτικού Γιαννιτσών
13:00 Πολιτιστικός Σύλλογος  Χορονός  Λαμίας
16:00  ΧΟΤ – Χορευτικός όμιλος Τρικάλων
17:15 «Ακρίτες του Πόντου» Σταυρούπολης
17:30 Σύλλογος Αργιθεατών Ν.Μαγνησίας
18:00 Σύλλογος Γυναικών Σκιάθου
18:00 Παρουσίαση παιδικού βιβλίου «Δυο φορές κι έναν καιρό ήταν η Σταχτοπούτα» της Μ.Γιώτη (στο Δημ. Κινηματογράφο)
19:00 Σχολή χορού TDA- Trikala Dance Academy
20:30 Dance team faceless, Drug-on

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου
11:30 Σύλλογος κατοίκων Ευόσμου Κύριλλος & Μεθόδιος
12:00  Σχολή χορού Μελίνας Τσόγκα
13:00  Samantha Brindley και Γυμναστήριο Kinisis
13:30  Μορφωτικός Σύλλογος Ταξιαρχών
14:15  Σύλλογος φίλων Θερμαικού «Απόλλων»
17:00  «Μελωδία» Εργαστήρι παραδοσιακής & λαϊκής μουσικής
17:30  Σχολή χορού Νίκης Γιάννου
18:15  Σχολή χορού Terpsis
19:30 Nocte Arkus live

Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου
18:00 Εργαστήρι κατασκευών από το Δημόσιο ΙΕΚ Λαμίας

Τρίτη 20 Δεκεμβρίου
18:30 Μουσικό σχολείο Καρδίτσας

Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου
18:30 Πειρατές εν Βράσει…παιχνιδιού
19:30 Magic night

Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου
17:30 Σύλλογος συνταξιούχων ΔΕΗ Τρικάλων
18:00 Μορφωτικός σύλλογος Νεοχωρίου
18:15 Action Gym
19:00  Πολιτιστικό εργαστήρι Έαρ

Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου
19:00

Σάββατο 24 Δεκεμβρίου
12:30 Magic brothers show
19:00 ΑΠΣ-Τρίκαλα, Ελληνορωμαϊκή πάλη

Κυριακή 25 Δεκεμβρίου
12:30 Live Saxophone από τον Α.Ντόντο
17:30 « Η κόρη του Μύλου & το ποτάμι» της Ε. Γκούμα, δραματοποιημένη αφήγηση
19:00 Κύμα the band live

Δευτέρα 26 Δεκεμβρίου

11:00 Πολιτιστικός σύλλογος Καταχα «Αριστοτέλης»-Ποντιακός Σύλλογος Μακρυγιάλλου «Ο Πόντος»-Πολιτιστικός Σύλλογος Ελευθεροχωρίου-Κοινότητα Νέων-Εύξεινος Λέσχη Ποντίων & Μικρασιατών Ν. Τρικάλων
12:00 «Ένα παιδί χωρίς συναισθήματα» της Ε.Μακρή – Δραματοποίηση από το θεατρικό εργαστήρι Επι Σταγών
14:00 Μικροί Ήρωες –Τσιρκολίνο με ξυλοπόδαρους, Ακροβάτες & Μασκότ
17:00 Σχολή χορού Goldance Academy
17:30 Μέρες Παραμυθιού – Ανθή Θάνου, Μουσική: Αλέξης Μακρής «Με μάλαμα κι ασήμι»
19:00 Κατερίνα Κουρεντζή Live

Τρίτη 27 Δεκεμβρίου
12:00 Αγώνας ξιφασκίας από την πρωταθλήτρια ομάδα της ΑΕΚ
14:15 Πολιτιστική Πρωτοβουλία Αρίλλα
17:30 Μέρες Παραμυθιού – Σάσα Βούλγαρη «Τα τρία χρυσά μήλα»
18:30 Κουκλοθέατρο «ΤΟ ΔΩΡΟ» από το ΚΘΒΕ
19:30 Trokadoroi live

Τετάρτη 28 Δεκεμβρίου
12:00 Φιλαρμονική Δήμου Τρικκαίων
12:00 Παρουσίαση παιδικού βιβλίου «Καλέ μου Άη Βασίλη» της Μ.Ποπκιώση.
13:00 Πολιτιστικός σύλλογος Αγ.Ελεούσης ο «Μ.Αλέξανδρος»
13:30 Χορωδία του Συλλόγου Φίλων Ρετζικίου
14:30 Μουσικοχορευτικός Λαογραφικός όμιλος Ιτέας «Το Χοροστάσι»
16:00 Φιλαρμονική Θεσπρωτικού Πρεβέζης «Ο Απόλλων»
17:00 Μουσικοχορευτικός Λαογραφικός Όμιλος Ιτέας «Το Χοροστάσι»
17:30 Μέρες Παραμυθιού – Μαρία Ζουράρη «Τι είναι αυτό που δεν ξέρω;»
18:00 Εργαστήρι πολιτισμού Ν.Αρτάκης «Παναγία Φανερωμένη»
19:00 Αγώνας του τμήματος ξιφασκίας της ΑΕΚ

Πέμπτη 29 Δεκεμβρίου
12:00 Αγώνας του τμήματος ξιφασκίας της ΑΕΚ
17:30 Μέρες Παραμυθιού – Μαρία Μαχαίρα, Μουσική: Αντώνης Καρασταμάτης «Τα δώρα»
18:00 Σχολή χορού Rythmo studio
19:00 Cubaneros Live

Παρασκευή 30  Δεκεμβρίου
12:00 Magic Show
17:15 «Το παραπονιάρικο ελατάκι» της Β.Μπουλογιώργου δραματοποιημένο παραμύθι
17:30 Μέρες Παραμυθιού – Μαρία Κατσανούλη, Μουσική: Ελμίνα Ροδίτη «Καμώματα»
18:15 ΣΟΑΤ – Tae Kwo Do dance
19:15 Stage – Mainstream Live

Σάββατο 31 Δεκεμβρίου
12:30 Magic show
18:00 Οι Πειρατές ξαναχτυπούν..

Κυριακή 1 Ιανουαρίου 2017
12:30 Live Saxophone
19:00 Live- Χαμένοι Χάρτες

Δευτέρα 2 Ιανουαρίου
12:00 Μεγάλοι Ζωγράφοι Μικρά παιδιά – Ζωγραφίζοντας με τον Πικάσο
18:00 Το μυστικό ταξίδι του Κοντορεβυθούλη από τον κουκλοθίασο  Κυρπαίγνιος παραμυθάς

Τρίτη 3 Ιανουαρίου
12:00 Εκπολιτιστικός Σύλλογος Κρηνίτσας
12:30 Αρχ.Λαογραφικός Πολιτιστικός Σύλλογος Μουζακίου  «Οι Γόμφοι»
16:30 Πολιτιστικός Σύλλογος Μικρασιατών Φαρσάλων
17:00 Σύλλογος γυναικών Αμπελακίων
17:30 Σύλλογος Δασκάλων & Νηπιαγωγών Πάτρας
18:30 Σύλλογος εργατικών κατοικιών Σωτήρας «Πολιτεία»
19:00  Γλέντι με παραδοσιακή Ορχήστρα

Τετάρτη 4 Ιανουαρίου
13:00 Πολιτιστικός Σύλλογος Κλειδίου Ημαθίας «Ο Φίλιππος»
17:00 Πολιτιστικός Σύλλογος Κουφαλίων «Η Μακεδονία»
17:30 Πολιτιστικός Σύλλογος Αγ.Γεωργίου Νηλείας «Κένταυρος»
18:00 Πολιτιστικός Σύλλογος Καβασίλων «ο Χαμαετός»
18:30 Ενορία Αγ.Βασιλείου ΣΣ Λιανοκλαδίου
19:00 Μορφωτικός όμιλος Πλατανορεύματος
19:30 Πολιτιστικός Σύλλογος Ημαθίας

Πέμπτη 5 Ιανουαρίου
12:30 Magic show
17:30 Θέατρο σκιών «Ο Καραγκιόζης Μάγειρας στο Μύλο των ξωτικών»
19:00 Blue not band live

Παρασκευή 6 Ιανουαριόυ
19:00 Λαϊκή βραδιά

Σάββατο 7 Ιανουαρίου
19:00 Τελετή λήξης

 

Εκπαιδευτικές δράσεις Μύλου 2016
Καθημερινά
Ο Νέροτος Ανεμοστροβίλιους σε ένα κωμικό show συζητά για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.
Ο Δρ Φύσικους του Planet Physics ενθουσιάζει με τα πειράματα φυσικής τους μικρούς μας φίλους

28 Νοεμβρίου-16 Δεκεμβρίου
«Ζώο…. φιλώντας» από τις «Ζω.Ε.Σ» – Μαθήματα Άδολης Αγάπης
Διαδραστικό πρόγραμμα ευαισθητοποίησης για τα ζώα

19 – 23 Δεκεμβρίου
Πολιτιστικό & Φιλοζωικό Σωματείο Ν.Τρικάλων «Artemis»
Βιωματικές δραστηριότητες για παιδιά προσχολικής και πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης

19 -23 Δεκεμβρίου
Τρίτη-Παρασκευή 9-11πμ.
Kid’s athletics από την ειδικότητα στίβου του ΤΕΦΑΑ Τρικάλων & την Ελληνική Ομοσπονδία Στίβου.

FaLang translation system by Faboba

Newsletter

Subscribe for monthly news and offers


maps side banner en

We use cookies and similar technologies to make your experience better

×
Like our Facebook Page!

let's be friends